מיסוי עסקת מקרקעין

מיסוי עסקת מקרקעין – מה חשוב לדעת?

כל עסקת מקרקעין בישראל טומנת בחובה עלויות מס שונות החלות על כל אחד מן הצדדים. בעת בחינת כדאיות העסקה, עלויות המס חייבות להיכלל בה, שכן הן עשויות להיות גבוהות למדי. אי הבנה לגבי היקפן או כל החקיקות העדכניות לגבי קביעות שיעורי מיסוי מקרקעין, עשויים לגבות מאיתנו מחירים גבוהים למדי. כדי לעשות קצת סדר ולסייע לך להתמודד עם כך טוב יותר, אלו כמה מסוגי מיסוי מקרקעין בהם אנו עשויים להיתקל בעסקאות נדל"ן ומידע נלווה על אופני קביעת המס.

מיסוי מקרקעין החל על המוכר

בגין כל מכירת נדל"ן, יוטל על המוכר מס שבח. זהו למעשה מיסוי החל על השבחת הערך של הנכס. כך למשל, במידה ורכשנו נכס מקרקעין בשווי 1,400,000 ₪ ולאחר מספר שנים מכרנו אותו ב-2,000,000 ₪, יחול מס שבח על 600,000 ₪ מערך הנכס ויעמוד על 25% אחוזים מתוכו.

עם זאת, ישנם כמה משתנים שעשויים להשפיע על שיעור המס ובמקרים רבים אף לאפשר לנו ליהנות מפטור ממס שבח.

  • הוצאות על השבחת הנכס, כמו שווי הריבית על המשכנתא, דמי התיווך, הוצאות שיפוצים ושכר טרחה לעו"ד, ינוכו ממס שבח.
  • כמו כן, על מכירת גן ילדים, בית כנסת או דירה ששימשה למגורים במשך ארבע שנים, לא יוטל בתנאים מסוימים מס שבח. על מנת להבין לעומק את התנאים ולהבטיח כי לא ייגבה מאיתנו מס, חשוב לשתף פעולה לאורך התהליך עם עו"ד המתמחה במיסוי מקרקעין.

מיסוי מקרקעין החל על הקונה

בעת רכישת נכס נדל"ן, בין אם מדובר בנכס בארץ או מחוצה לה, יגבו ממך רשויות המס מס רכישה בשיעור המגיע עד 10 אחוזים מערך הנכס הכולל. שיעור מס רכישה נקבע על ידי מספר רב של משתנים וכדי להפחית שיעור מס רכישה באופן אופטימלי, חשוב שניעזר בליווי עורך דין מקרקעין בעל ניסיון רב במיסוי מקרקעין. החקיקה העדכנית מאפשרת פטור מלא ממס רכישה כאשר סכום הנכס הוא עד 1,700,000₪. כמו כן, גם במידה ונרכשו שתי דירות, נשלם מס רכישה רק על אחת מהן במידה ונתחייב למכור אחת מהן תוך 18 חודשים מיום הרכישה, שכן הדבר יהווה שיפור דיור.

ישנם מקרים נוספים בהם יתקבל פטור ממס רכישה כמו בעסקה בין בני משפחה או עבור נכים או נפגעי פעולות איבה. על מנת להבין את מלוא הפתרונות הקיימים, יש להיוועץ בגורם משפטי מומחה.

מיסוי עסקת מקרקעין – היטל השבחה

במקרים רבים, עשויה הועדה המקומית בה ממוקם הנכס שלנו, לבצע פעולות פיתוח אשר יגרמו לעליית שווי הנכס. עלייה זו בשווי בגין הפיתוח שהיה בהוצאתה הבלעדית של הרשות, עשויה להביא עמה יתרונות רבים ורווח כלכלי לא מבוטל עבורך. בשל כך, רשאית ועדת הפיתוח המקומית לגבות היטל השבחה בגין עבודות הפיתוח.

מה ייחשב כפיתוח עליו ייגבה היטל השבחה?

אדם שבבעלותו בניין שמהנדס העיר התיר לבנות על גביו ארבע קומות בלבד, עשוי להפיק ממנו רווח מוגבל. במידה וועדת הפיתוח תיקבע כי ניתן להוסיף קומות לבניין, יצמח הערך משמעותית ויגרור אחריו היטל השבחה. במקרים מסוימים, גם עבודות פיתוח במסגרת תמ"א 38 עשויות לגרור גביית היטל השבחה.

באילו מקרים נוכל ליהנות מפטור מהיטל השבחה?

במידה והרחבת נכס קיים לא תעלה על 140 מ"ר והנכס משמש למגוריו של בעלי הנכס, או מי מקרובי משפחתו, לא יוטל על השבחה זו כל היטל השבחה. חקיקה זו הינה חשובה, שכן היא מאפשרת לבעלי נכסים לשפר את מקום מגוריהם מבלי שהדבר ייחשב לעליית ערך נכס רווחית החייבת במס ומאפשרת שיפור דיור בר השגה.

חשוב לזכור, הדיון סביב פטור ממס שבח ומס רכישה הוא מורכב וסבוך מאוד מבחינה משפטית ונמצא תחת שיח מתמיד. כדי להבטיח כי נעשו כל המאמצים כדי לפטור אותך ממס שעשוי להיות גבוה מאוד ולגרום לנזקים כלכליים כבדים, חשוב שיעמוד לצידך בעל מקצוע אמין ומנוסה שעוסק שנים רבות במיסוי מקרקעין ויוכל ללוות אותך בכל עסקת מקרקעין כדי להבטיח שתשלומי המס לא יחרגו מהנדרש על פי חוק.

ראו עוד: עסקאות מקרקעין | ייפוי כוח מתמשך | הסכם יודעים בציבור | קבוצת רכישה | עו"ד עימבר עמיאל

שתף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מאמרים נוספים

עורך דין ירושות

מי צריך צוואה ולמה?

מי צריך צוואה? עושים לכם סדר צוואה, כהגדרתה, מהווה מסמך משפטי, הצהרה בכתב שמטרתה להסדיר את חלוקת נכסיו של האדם לאחר מותו. על פי החוק

עורך דין ירושות

מי צריך צוואה ולמה?

מי צריך צוואה? עושים לכם סדר צוואה, כהגדרתה, מהווה מסמך משפטי, הצהרה בכתב שמטרתה להסדיר את חלוקת נכסיו של האדם לאחר מותו. על פי החוק

צרו קשר

לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד רוית עימבר עמיאל